klub program ŘÍJEN

 

 

NA KLUBOVÉ PROGRAMY JE NUTNÁ REZERVACE!!

 

čtvrtek 2.10.2014 od 16:00h - KLUB SENIORŮ

 

čtvrtek 2.10.2014 od 17:00h - Cestopisná přednáška Jany Šebestové -  Bolivie - Andy - jihozápadní Altiplano

  
 

             Andy jsou hory v bouřlivém stadiu geologické puberty, projevující své mládí výlevy termálních pramenů, bahenních sopek, občasným zemětřesením a bílými fumarolami nad vrcholky aktivních vulkánů. Bolivijské Altiplano je krajina téměř pouštního charakteru nespoutané krásy blyštících se krystalů soli na Salaru Uyuni, barevných minerálů ve vodách slaných jezer i bahenních gejzírů...

Jana Šebestová, cestovatelka nezávislého expedičního založení. Téměř rok cestovala v Bolivii a Chile, kde mj. pracovala jako průvodkyně v místní cestovní agentuře v San Pedro de Atacama v severním Chile. Jako průvodkyně působila krátce  také v Peru.

Vstup volný

 

sobota 4.10.2014 od 10:00h - Kurz akvarelu pro začátečníky

Tajemstvím akvarelových obrázků vás provede výtvarnice Jitka Zajíčková. Veškerý materiál /barvy, štětce, čtvrtky/ bude k dispozici.
Lektorka: Jitka Zajíčková, cena 260 Kč
 

sobota 4.10.2014 od 13:00h - Kurz akvarelu pro pokročilé

Koho okouzlila technika akvarelu, ten je navždy ztracen.... Tento kurz je určen těm, kteří už si akvarel zkusili. Veškerý materiál bude k dispozici.
Lektorka: Jitka Zajíčková, cena 260 Kč
 

sobota 4.10. od  9:00h -  Kurz vaření zdravého rozumu - "Dýňové šílenství"

Pod výrazem zdravá výživa se v současnosti skrývá tisíce pouček a rad plus nepřeberné množství návodů jak na to. Dost často se jedná o poněkud si odporující informace, které však mají jedno společné. Vždy se dočteme, že autory propagovaná strava je ta zdravá. A to nemluvím o dietách, což je téma ve vztahu ke zdraví samo o sobě. Je běžné setkávat se na poli výživy s polopravdami, ale i se lhaním. Také se bohužel se za zdravou stravu považují prokazatelně škodlivé potraviny, jako je třeba cukr a potraviny obsahující chemické látky viz televizní reklamy na zdravé svačinky pro děti. /O zdraví a biopotravinách slyšíme neustále, ale málokdo třeba ví, že označení bio získávají i výrobky, jejichž jediná složka z mnoha je prokazatelně bio./ Lidí s civilizačními chorobami neustále přibývá a nevyhýbají se ani těm nejmenším.

Vaření zdravého rozumu je výsledkem mé několikaleté cesty po krajinách jídla a jeho úpravy. Ony ty skutečně dobré a zdravé věci jsou většinou jednoduché. Proto výraz zdravý rozum. Ráda bych se v sobotních workshopech snažila předat co nejjednodušší informace o tom, jak jednoduše a chutně změnit jídelníček, co jíst v kterém období. Čemu se opravdu vyhnout a jak nahradit nezdravé zdravým tak, abychom si na tom pochutnali nejen my, ale i všichni členové rodiny.

Používat budeme převážně to, co znaly naše prababičky - klasickou českou zeleninu, ovoce, luštěniny, obiloviny. Většinou vše, co bychom našli běžně na tržištích před 150 lety. Potraviny, které nejsou drahé, jejich úprava není ani složitá.

Lektor: Irena Oppitzová

Program jednotlivých lekcí:

4. říjen – dýňové šílenství – polévka, moučník a hranolky...samé mňamky

1. listopad - pomazánky a svačinky...aneb jak si pochutnat, nehladovět a netloustnout

prosinec – vánoční cukroví bez cukru po kterém se jen zapráší

 

Úterý 7.října od 18:00h - Tvůrčí večery s barvami aneb objevování výtvarného světa

 
Přijďte relaxovat  malováním a kreslením :-)

Večery jsou určeny nejen pro ty, kteří už malují, ale i pro úplné začátečníky.  Pracovat  budeme různými  výtvarnými  technikami, podle toho, co je komu blízké a to buď na společné téma, anebo individuálně. V rámci tvůrčích večerů nabízíme také možnost přípravy na talentové zkoušky.

Tvůrčí večery povede Máša Běhalová / vystudovala grafiku, potom konzervatoř a stala se z ní malující herečka, která vystupovala například s Jaroslavem Duškem/.

 

Čtvrtek 9.října od 17:00h Vyrábíme figurky z kukuřičného šustí.

V okamžiku, kdy se naučíte jak na to, si z kukuřičného šustí můžete vyrobit například ozdoby na stromeček nebo i originální vánoční betlém.

Lektorka Jana Šebestová říká: „ Základním předpokladem vytvoření tradice je opakování, tedy danou dovednost nezapomenout a předat jí dál. V kurzu se můžete naučit  jak vyrobit panenky z šustí tak, jak mě to naučila maminka a tu zase její babička. Značně dekorativní panenky a jiné figurky  použijete během roku v stylové sezónní výzdobě - v dožínkové vazbě, jako velikonoční dekoraci v zeleném osení, postavíte si z nich Vánoční  betlém. Šustí  je prostě báječný materiál, stačí šikovné ruce, trpělivost a trocha cviku.“

Lektorka Jana Šebestová, cena:  80 Kč

 

 

Pátek 10.10. a sobota 11.10 se konají ve Volnočásku komunální volby

 

Čtvrtek 16.října od 17:00h – Kurz korálkových šperků s Hanou Chaloupkovou

Na kurzu si budete moci vybrat, zda chcete korálkový šperk šitý, háčkovaný, náušnice, náramek či náhrdelník … Hana Chaloupková umí různé techniky a kurzy s ní jsou vždy příjemné a velmi inspirativní!

Lektorka: Hana Chaloupková, cena 250 Kč

 

sobota 18.10.2014 od 9:00h - Kurz fotografování s Mgr. Jiřím Černohorským

Jednotlivé lekce budou probíhat  1 – 2x v měsíci, a to v sobotu dopoledne.  Počet osob ve skupině bude pouze 10.

/Mgr. Jiří Černohorský působí jako odborný pedagog  na Střední škole fotografické, filmové a televizní ve Skalsku u Mladé Boleslavi, kde vyučuje teorii a vývoj fotografie./

Termíny lekcí: sobota 18.10., 8.11., 29.11.,13.12. od 8:00-13:00h, cena 420 Kč dospělí, 220 Kč děti.

 

Úterý 21.října od 18:00h - Tvůrčí večery s barvami aneb objevování výtvarného světa

  

Přijďte relaxovat  malováním a kreslením 

Večery jsou určeny nejen pro ty, kteří už malují, ale i pro úplné začátečníky.  Pracovat  budeme různými  výtvarnými  technikami, podle toho, co je komu blízké a to buď na společné téma, anebo individuálně. V rámci tvůrčích večerů nabízíme také možnost přípravy na talentové zkoušky.

Tvůrčí večery povede Máša Běhalová / vystudovala grafiku, potom konzervatoř a stala se z ní malující herečka, která vystupovala například s Jaroslavem Duškem/.

 

Úterý 21.října od 17:00h - Kurz paličkování s Romanou Kdýrovou

 
 

Čtvrtek 30.října od 17:00h – Vánoční ozdoby ze slámy

Chcete se naučit vyrábět vánoční ozdoby na stromeček tak, jak to dělali naši předkové?  

Vánoční ozdoby ze slámy doslova rozsvítí váš stromeček, zejména v kombinaci s vlastnoručně zdobenými perníčky. 

Vánoční ozdoby ze slámy jsou další z dovedností, které si zaslouží předat dál. Ozdoby ze slámy se snadno  naučí plést i větší děti. Kdyby agronomové věděli, jakou krásu lze ze slámy vytvářet, nikdy by nešlechtili odrůdy obilí s příliš krátkými kolínky na slámkách :-).                          

Lektor: Jana Šebestová, cena 80 Kč